Ogrzewanie w domach kanadyjskich

Wielu Polaków zastanawia się nad budową domu kanadyjskiego, który nie miałby być tylko letniskowym przybytkiem, ale domem całorocznym. Tym samym należy pomyśleć nad tym, jak ogrzać taki budynek, co wychodzi najkorzystniej i dlaczego akurat to. Najważniejsze jest odpowiednie docieplenie budynku. Bez tego nie można ruszyć dalej. Później należy pomyśleć o tym jaką metodę wybrać, żeby dom ogrzać. I tutaj wybór jest naprawdę duży. Zresztą taki sam jak w przypadku domu murowanego.

Warto wiedzieć na samym początku, że w domu kanadyjskim można zastosować każde ogrzewanie. nie jest prawdą, ze szybciej się on wyziębia, że należy stosować jakieś specjalne i zapewne drogie zabezpieczenia, bo przecież jest on stawiany w technologii szkieletowej drewnianej. Te mity zostały już dawno obalone.

W domu kanadyjskim z powodzeniem można zastosować zarówno gaz ziemny, olej opałowy, pellet, kominek, ogrzewanie elektryczne, jak i pompę ciepła. Jeśli chodzi o kominek to warto pokusić się o niego, jak o dodatkowe ogrzewanie, z którego można korzystać w mroźne wieczory, także te jesienne, kiedy nie ma konieczności grzania całego domu.

Czym należy kierować się podczas wyboru? Oczywiście finansami. W domu musi być ciepło, ale ogrzewanie nie powinno być bardzo kosztowne. Nie każde ogrzewanie jest tak samo ekonomiczne. Wyziębianie się domu zależy też od wielu czynników, ale nie jest prawdą, że dom kanadyjski nie trzyma ciepła. Tak samo jak w przypadku tego murowanego wiele zależy od ilości okien, od tego jak są one duże. Ale przy dobrej izolacji, różnice są nieodczuwalne. I mieszkanie w domu kanadyjskim jest tak samo drogie jak w przypadku domu murowanego.